Wizyta koreańskiego ministra gruntów, infrastruktury i transportu

22 maja 2023 mieliśmy przyjemność gościć ministra gruntów, infrastruktury i transportu Republiki Korei - p. Hee Ryong Won, z osobami towarzyszącymi. W spotkaniu uczestniczył również ambasador Republiki Korei w Polsce p. Hoonmin Lim, który towarzyszy nam we wszystkich ważnych wydarzeniach związanych z realizacją inwestycji.Dyrektor projektu, wiceprezes POSCO E&C p. Kyu Won Kang zaprezentował gościom projekt i aktualny stan prac realizowanych w warszawskim ZUSOK-u. 

Konstrukcja dachu na hali kotła i hali oczyszczania spalin

Trwają prace zmierzające do przykrycia dachem hali kotła i hali oczyszczania spalin w nowym ZUSOK-u. W tym celu przygotowujemy solidną konstrukcję złożoną z potężnych dźwigarów. Dźwigary zastosowane w tym obiekcie to 40-metrowe stalowe belki mocowane poprzecznie, właśnie na nich ułożymy poszycie dachowe dla obu hal.

Goście z Pohang

Choć od głównej siedziby POSCO E&C, w Pohang w Korei Południowej, dzielą nas 7992 kilometry, nie stanowi to przeszkody dla częstych kontaktów. Tuż przed majówką odwiedzili nas w Warszawie: p. Dae-Hyun Kim, Senior Vice President / Global Infrastructure Development, oraz p. Chul-Min Lee, Senior Manager / Headquarter – Infra division. Goście obejrzeli plac budowy, zadali wiele pytań dotyczących rozbudowy i modernizacji ZUSOK-u oraz specyfiki projektu realizowanego w Warszawie. Okazali zainteresowanie, wsparcie, troskę o bezpieczeństwo i jakość naszych działań.

ZUSOK – suwnice zamontowane

W bunkrze na odpady zamontowaliśmy suwnice, po których będą się poruszały ogromne chwytaki przenoszące odpady do kotłów. Do montażu suwnic potrzebowaliśmy żurawia kołowego o udźwigu 500 ton. W zakładzie odpady zmieszane są bezpiecznie unieszkodliwiane, a dodatkowo w procesie kogeneracji wytwarzana jest z nich "zielona" energia cieplna i elektryczna przekazywana następnie do sieci dystrybucyjnych stolicy. Po rozbudowie i modernizacji zakład zwiększy swoją moc siedmiokrotnie.

Norwegowie obejrzeli ZUSOK

ZUSOK będzie największą instalacją termicznego przekształcania odpadów zmieszanych w Polsce. Projekt budzi zainteresowanie wielu środowisk w kraju i za granicą. 14 kwietnia 2023 mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli norweskiej firmy DAMHAUG Consulting specjalizującej się w planowaniu i wdrażaniu nowoczesnej gospodarki odpadami w Norwegii, a także prezesa Towarzystwa Polsko-Norweskiego w Warszawie, którym zaprezentowaliśmy projekt, jego znaczenie dla Warszawy i środowiska.

Pracujemy i sadzimy drzewa w Polsce

Nasza firma realizuje duże projekty na całym świecie, wykorzystując najnowocześniejsze technologie i rozwiązania, dzięki którym zachowują one neutralność klimatyczną. Ale też robimy znacznie więcej – świadomie i z jasną intencją chronimy środowisko i angażujemy się w życie lokalnych społeczności. W marcu tego roku kwatera główna ogłosiła rebranding marki, który umacnia opisane powyżej podejście. Kultura organizacyjna Grupy POSCO została także dookreślona poprzez nowy slogan: Green Tomorrow, With POSCO, co oznacza, że myślimy i działamy odpowiedzialnie, z długoterminową perspektywą. Nasz zespół, w polskim oddziale POSCO E&C, od początku z zaangażowaniem wpisuje się w społeczny wymiar filozofii Grupy POSCO. Od kilku tygodni poszukiwaliśmy…

Przedstawiciele resortów gospodarki Korei Południowej z wizytą w ZUSOK-u

Warszawski zakład termicznego przekształcania odpadów rozbudowujemy od 2021 roku. Jest to największa i najnowocześniejsza tego typu inwestycja w Polsce, więc budzi zainteresowanie wielu środowisk w kraju i za granicą. W ostatnim dniu marca 2023 mieliśmy przyjemność zaprezentować projekt i nasz zespół przedstawicielom Republiki Korei Południowej. Delegacji przewodniczył p. Sung-Hae Lee – prezes Metropolitalnej Komisji Transportu w Ministerstwie Gruntów, Infrastruktury i Transportu, któremu towarzyszył p. Shin-Hyoung Choi – dyrektor ds. projektów zagranicznych, oraz przedstawiciele kilku innych ministerstw Republiki Korei Południowej. 

Ciepło z odpadów zmieszanych dla Warszawy

Energia uzyskiwana w Zakładzie Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych podczas termicznego przekształcania odpadów zmieszanych jest konwertowana na ciepło i prąd dla Warszawy. Zamontowaliśmy w miejscu docelowym kolejne ogniwo nowej instalacji ciepłowniczej ZUSOK-u – są to wymienniki ciepła, dwa urządzenia do podgrzewania wody, która zasili sieć miejską. Waga wymienników to 21 t i 23 t.

Dwa lata na budowie

Ekipy wykonawcze weszły na plac rozbudowy i modernizacji ZUSOK w kwietniu 2021 r. Po dwóch latach zakład jest kompletnie odmieniony. Ze starej zabudowy można zobaczyć na zdjęciu jedynie pozostałości zielonych hal (po prawej), wykorzystywane jako tymczasowy magazyn odpadów, oraz halę kotła linii nr 1 (budynek w biało-zielone pasy po lewej od nowego komina). Wszystkie inne obiekty widoczne na zdjęciu powstały w 2021 - 2023.