Fasady nowych budowli w ZUSOK-u

W dwa i pół roku od rozpoczęcia prac budowlanych i modernizacyjnych w warszawskim ZUSOK-u intensywnie pracujemy nad estetyką nowych obiektów. Trwa montaż elewacji z różnych materiałów wykończeniowych – betonu architektonicznego, aluminium i szkła. Nowoczesne minimalistyczne budynki przykryjemy zielonymi dachami.

“Pożegnanie lata” – rodzinny piknik na Targówku

ZUSOK, a wraz z nim POSCO E&C, trwale wpisały się w krajobraz Targówka. W pierwszą niedzielę września (3.09.2023) nasza ekipa już trzeci raz uczestniczyła w pikniku rodzinnym organizowanym corocznie w Parku Bródnowskim na zakończenie lata przez Urząd Dzielnicy Targówek. Na naszym stoisku prezentowaliśmy warszawiakom stan rozbudowy Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych, znaczenie zagospodarowania odpadów i płynące z tego korzyści, integrowaliśmy pokolenia i zachęcaliśmy do działań proekologicznych. Nasze stoisko odwiedziło ponad 600 osób.

Wchodzimy do komina

Nowy komin w ZUSOK-u ma 80 m wysokości, jest najwyższą budowlą w rozbudowywanym zakładzie. We współpracy z LAVASTER sp. z o.o. przygotowujemy właśnie operację umieszczenia wewnątrz komina kluczowych elementów technologicznych, czyli przewodów spalinowych. Przewody kominowe będą wkładane od góry w formie 20-metrowych segmentów, a następnie łączone. W ten sposób umieścimy wewnątrz trzy nitki – oddzielną dla każdego kotła. 

Zielone dachy

Prace w warszawskim ZUSOK-u są intensywne, a ze względu na specyfikę projektu - rozbudowa i modernizacja istniejącego czynnego zakładu - poszczególne obiekty rosną adekwatnie do dostępności frontu robót i możliwości logistycznych. O ile w halach obróbki żużla mamy ostatni fragment na etapie prac fundamentowych i ścian, są też obiekty, w których weszliśmy już na dachy. Warto pamiętać, że dachy w ZUSOK-u będą zielone, dzięki czemu zapewnimy retencję wody i lepsze warunki dla lokalnego ekosystemu. Zieleń dachów osiągnie powierzchnię 20 000 m2.

Ostatnie fundamenty

Rozbudowa ZUSOK-u to inwestycja na czynnym obiekcie, co wymaga szczególnej organizacji i jest dużo trudniejsze. Dopiero w czerwcu 2023 możliwe było wyburzenie ostatniej starej hali, która do tej pory przez dwa lata służyła jako tymczasowy magazyn odpadów zmieszanych zwożonych z Warszawy do unieszkodliwienia i spalenia w obrębie istniejącej linii produkcyjnej K1. Na miejscu starej hali mamy już fundamenty pod ostatni fragment nowej hali żużla.

Rama skraplacza skompletowana

Konstrukcja ramy wsporczej skraplacza dla nowego ZUSOK-u została skompletowana! Sześć segmentów już stoi na dachu budynku energetycznego. Kolejne tygodnie poświęcimy na montaż wiązek rurowych, w których będzie zachodzić kondensacja pary wodnej pochodzącej z turbiny. Urządzenia zastosowane w tym projekcie, wraz z wodą, którą będą procesować, są bardzo ciężkie. Musieliśmy to uwzględnić, planując budynek, na którym zamontowaliśmy skraplacze, począwszy od przygotowania terenu, przez fundamenty, konstrukcję, zbrojenie, masywność budynku etc.

Przedstawiciele Ministerstwa Środowiska Republiki Korei w ZUSOK-u

Projekty, które realizujemy w Polsce, budzą zainteresowanie kręgów rządowych i biznesowych Korei Południowej. 25 lipca 2023 mieliśmy przyjemność gościć w Warszawie delegację z Republiki Korei –  p. Jae-Jae Lee, szefa zespołu wsparcia projektów zagranicznych z Ministerstwa Środowiska i zielonych projektów przemysłowych, wraz ze współpracownikami. Zaprezentowaliśmy naszym gościom rozbudowę i modernizację ZUSOK-u w Warszawie, a także zrealizowaną w latach 2013-2016 budowę ekospalarni odpadów w Krakowie (Krakowski Holding Komunalny) https://khk.krakow.pl/pl/ekospalarnia/.

ZUSOK – montujemy skraplacz

W pierwszym tygodniu lipca 2023 weszliśmy na dach hali ciepłowniczej i hali energetycznej, by zamontować skraplacz. Pierwszy etap to montaż ramy wsporczej wiązek rurowych nad wentylatorem skraplacza. Kompletna konstrukcja ramy składa się sześciu takich segmentów ustawionych w dwóch rzędach. Następnie zajmiemy się montażem wiązek rurowych, w których będzie zachodzić proces kondensacji pary wylotowej pochodzącej z turbiny parowej. Skraplacz będzie chłodzony powietrzem.

Estakada na finiszu

Na estakadzie trwają prace wykończeniowe. Na przełomie czerwca i lipca (2023) ułożyliśmy drugą, ścieralną warstwę asfaltu, po której pojadą samochody z odpadami. Przykryła ona pierwszą warstwę asfaltu oraz instalację przeciwoblodzeniową wykonane wiosną br. 100-metrowa estakada zapewni pojazdom bezpieczny dojazd do hali wyładunku bez względu na warunki atmosferyczne, również w miesiącach zimowych. Warto dodać, że oprócz funkcji użytkowych estakada jest ciekawym obiektem inżynieryjnym. W kolejnym etapie zostanie wykonana iluminacja, która pięknie wyeksponuje estakadę.

Ostatnie wyburzenia w ZUSOK-u

Rozbudowujemy warszawski Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) od kwietnia 2021. W tym czasie powstała większość super nowoczesnej infrastruktury, a zakład wypełniał swoje zadania z wykorzystaniem istniejącej linii produkcyjnej. Było to możliwe dzięki zorganizowaniu tymczasowego systemu obsługi pieca, w tym magazynu odpadów i taśmociągu, którym były one podawane. Stary bunkier został wyburzony, a na jego miejsce postawiliśmy nowy, większy obiekt. W czerwcu 2023 obieg tymczasowy został zamknięty, a stare hale służące za magazyn wyburzone. Były to ostatnie prace rozbiórkowo-wyburzeniowe w ZUSOK-u w ramach rozbudowy i modernizacji zakładu. Po uprzątnięciu terenu postawimy w tym miejscu nowe hale, magazyny i garaże.